Charakterystyka mechanicznego systemu wentylacji

Obecnie dostępna technologia jest w stanie zapewnić niemal idealny system wentylacji mechanicznej dla budynków. Ale zanim przyjrzymy się metodom mechanicznej wentylacji, które są dostępne dzisiaj, pomocne jest określenie cech idealnego systemu.

 


Działa w razie potrzeby

System działałby wtedy, gdy potrzebna jest dodatkowa wymiana powietrza wewnątrz / na zewnątrz i byłaby potrzebna bez interwencji użytkownika.

wentylator mechaniczny dachowy

Działa tylko w razie potrzeby

Jest to ważne, ponieważ system wentylacji mechanicznej wiąże się z kosztami - kosztem energii elektrycznej do jej uruchomienia i kosztami ogrzewania powietrza zewnętrznego, które system ten przynosi. (Te ostatnie można zmniejszyć poprzez włączenie funkcji odzyskiwania ciepła w system, ale nie można go całkowicie wyeliminować.) Dlatego wentylacja nie powinna działać w tych okresach, gdy nie jest wymagana wymiana powietrza wewnątrz / na zewnątrz. Długość, czas i częstotliwość takich okresów różnią się w zależności od gospodarstwa domowego. Wymiana powietrza nie jest wymagana, gdy:

  • w domu nie ma osób,
  • nie ma żadnych działań ani procesów, które generowałyby zanieczyszczenia i wilgoć,
  • istnieje wystarczająca wymiana powietrza z powodu naturalnego, niewymuszonego obiegu powietrza.

Zapewnia wymaganą ilość wymiany powietrza

Idealny system wentylacji byłby w stanie dostarczyć wystarczającą ilość powietrza zewnętrznego, aby zaspokoić maksymalne potrzeby gospodarstwa domowego. Mógłby także regulować dostarczanie powietrza tak, aby nie dostarczał więcej powietrza z zewnątrz, niż jest to wymagane w chwilach zmniejszonej potrzeby. System, który nie ma takiej zdolności, prawdopodobnie zapewni zbyt dużo powietrza zewnętrznego przez większość czasu, w którym działa, co powoduje nadmierne koszty energii i potencjalnie zbyt niską wilgotność. 

Cicha praca

System powinien być wystarczająco cichy, aby użytkownicy nie odczuwali dyskomfortu podczas jego ciągłej pracy.

Wentylacja sterowalna, odpowiadająca potrzebom

Czujniki dwutlenku węgla (CO2) są czasem używane do sterowania systemami wentylacji w dużych budynkach, a ta technologia staje się obecnie dostępna do użytku domowego. Zwiększenie stężenia CO2 jest zwykle dobrym wskaźnikiem obniżenia jakości powietrza, ale może nie być odpowiednie w przypadkach, gdy występują nietypowe zanieczyszczenia.

Wiele systemów wentylacyjnych jest kontrolowanych przez osuszacze powietrza: system działa do momentu, aż osuszacz ustali, że wilgotność w domu jest na bezpiecznym poziomie. Nadmiar wilgoci jest jednym z głównych powodów, dla których wentylacja jest wymagana, ale nie jedyny. Ilość wentylacji wymagana do kontrolowania samej wilgotności może nie być wystarczająca do kontrolowania innych zanieczyszczeń.

Idealny system wymaga pełnej gamy czujników. Jednak obecnie ten ideał nie jest osiągalny, ponieważ:

  • nie ma wystarczającej wiedzy i informacji do ustalenia, które zanieczyszczenia powinny być monitorowane oraz jakie są dopuszczalne poziomy dla konkretnego zanieczyszczenia.
  • praktyczne, niezawodne i ekonomiczne detektory dla wszystkich zanieczyszczeń nie są dostępne.

Technologia na pewno rozwiąże wiele z pojawiających się problemów i z czasem zawita do inteligentnych budynków, a nawet do domów jednorodzinnych, jednak na taki luksus zapewne przyjdzie jeszcze poczekać. 

Wydajność i ekonomia

Praca sprawnego systemu wentylacji wymaga zużycia energii elektrycznej. Niedokładnie obliczone zapotrzebowanie i/lub nieodpowiedni dobór wentylatora może spowodować nieoptymalne zużycie energii, co przełoży się na niepotrzebnie wydane pieniądze. System wentylacji powinien odpowiadać na potrzeby i posiadać możliwość regulacji. Użytkowanie systemu wentylacji skrojonego na miarę, będzie w dłuższej perspektywie czasu bardziej opłacalne z uwagi na właściwe zużycie energii elektrycznej.